Historia sznaucera miniaturowego

Sznaucer miniaturowy jest wierną, zminiaturyzowaną repliką sznaucera średniego. Pojawił się w Niemczech około roku 1880. Rasa ta powstala w wyniku selekcji wielu generacji niewielkich okazów sznaucera średniego, z tego też względu jest pozbawiona defektów ras karłowatych. Sznaucery pochodzą od psów o szorstkim owłosieniu, używanych do stróżowania w gospodarstwach wiejskich. Mają dobrze rozwiniętą inteligencję, zdolność uczenia się i wyjątkową odwagę. Sznaucery miniaturowe są pewne siebie, wytrwałe i mają czujną uwagę, tak więc są doskonałe do domu. Dla obrony pana lub rodziny mogą poświęcić nawet siebie, gdyż w każdym miniaturowym sznaucerze "siedzi" sznaucer olbrzym!


Istotne daty w historii sznaucerów:

1836 - Podział pinczerów na krótkowłose i szorstkowłose.
1880 - Pierwszy wzorzec sznaucera średniego.
1895 - Powstanie w Kolonii klubu hodowców pinczerów o nazwie Pinscher Schnauzer Verband.
1900 - Rozdział sznaucerów miniaturowych od affenpinczerów.
1902 - Pierwszy wzorzec sznaucera średniego.
1907 - Powstanie klubu sznaucera średniego w Monachium.
1918 - Klub z Monachium przyłącza Pincher Schnauzer Verband.
1921 - Zmiana nazwy klubu z Monachium na Pincher Schnauzer Klub.
1960 - Początek hodowli sznaucerów miniaturowych w Polsce.
1988 - Narodziny sznaucerów miniaturowych białych w polskiej hodowli "Samantino Polonica".
1999 - Rejestracja naszej hodowli "Alba Astra" (Białe gwiazdy).

Historia sznaucera miniaturowego białego w Polsce

Pierwszy biały sznaucer miniaturowy (suczka) w Polsce, urodziła się w hodowli "Z Brodatego Gangu", po czarnej matce ARIKA z Gniazda Floressy i ojcu SEMEN znad Zatoki. Była to CARRA z Brodatego Gangu.
Białe sznaucery miniaturowe pojawiły się także w hodowli "Farwater". Nosiły imiona GONZO i GRACJA Farwater.

W Warszawie, 16.10.1988 roku, urodziły się białe sznaucery miniaturowe po czarnych rodzicach, ojcu TREZSIVARI RIPP Magyar i matce CARLETTA QUARTA Samantino Polonica. Nosiły imiona: ALLEN, ANGELIKA i AMANDA. Wszystkie psy zdobyły tytuł interchampiona, a Allen i Angelica dodatkowo Zycięstwo Świata. Zdjęcie poniżej przedstawia te szczeniaki oraz ich czarnego brata z tego samego miotu.


Pierwsze białe miniatury urodzone w hodowli Samantino Polonica.


Białe sznaucery miniaturowe w hodowli Samantino Polonica pojawiały się też po czarno-srebrnym psie z hodowli p. Piotra Króla, o imieniu GRIMM Canis Barbatus. GRIMM dał także białe potomstwo z czarno-srebrnymi sukami w hodowlach "z Gniazda Brodaczy", "Z Atutowej" oraz "Nigella" z Gdańska, o imionach DEISSI i DICK Nigella (matka: ALMA z Doliny Amona).
ALLEN Samantino Polonica był ojcem śnieżnobiałych suczek JOLLY BIS i JESSICA BIS Samantino Polonica.
Do początku lat 90-tych FCI nie przyznawało wniosków do tytułu interchampiona (CACIB). Pierwszym zdobywcą tytułu interchampiona na świecie była suczka Mona Prima Samantino Polonica. Wnioski zdobyła w 1992 roku w Bratysławie oraz w 1993 r. w Monachium, Zuidlaren i Poznaniu.


Mona Prima Samantino Polonica - Zdobywczyni pierwszego interchampionatu na świecie pośród białych sznaucerów.Zwycięzca Swiata - Allen Samantino Polonica.